מאגר מידע
   
עזרה לעמוד הבית מאגר עזרה לעמוד הבית מאגר
עמוד הבית > חוק ומשפט > משפט ציבורי


חוק העונשין: בריונות ותקלות לציבור | מחברת: רוני אלוני-סדובניק

המרכז המשפטי לילדים ולנוער

עמי, תמי ודורון צפו בסרט מפחיד שהוקרן בטלוויזיה שהיו בו הרבה מכות, סכינים, פיצוצים, מכוניות מתנגשות ותופעות דומות. אחרי הסרט הם ירדו לשחק בשכונה. מרחוק ראו את אבישי מתקרב והולך ברחוב. לחש עמי לתמי ולדורון: "בואו נעשה לאבישי מה שראינו שעושים בטלוויזיה. בואו נראה לו מה זה".

לשמע בכיו וצעקותיו של אבישי, הגיע בריצה שוטר והפסיק את המתקפה האלימה. השוטר הושיב את כולם בספסל בגינה הציבורית והסביר להם מה קובע החוק לגבי המעשים הרעים שעשו, שנקראים "מעשי בריונות". בריון הוא כינוי למישהו חזק ובעל כוח פיסי המנצל את כוחו כדי לפגוע בחלש ממנו, או עושה מעשים שמפריעים לציבור. וכך הסביר השוטר:

החוק אוסר על החזקת כלים העלולים לפגוע בזולת. "סכין" היא כלי בעל חוד המסוגל לחתוך או לדקור. "אולר" הוא סכין מתקפלת. כל מי שמייצר או מוכר סכין שנועדה למטרה פסולה, יקבל עונש של שבע שנות מאסר בכלא.

אסור למכור סכין, אולר או אגרופן לילד מתחת לגיל 18. המוכר יקבל עונש של שבע שנות מאסר. בעל החנות חייב להציב שלט המודיע שאסור למכור לילדים סכינים כאלה. אסור גם להחזיק בסכין או אגרופן מחוץ לבית או בשטח בית הספר.

החוק אוסר על צורות נוספות של אלימות למשל:

השתלטות:
מי שנכנס בכוח ובאלימות למקום ומשתלט עליו, עונשו שלוש שנות מאסר. עונש זהה יקבל כל מי שמשתלט על אדמה או על בית שאינם שייכים לו.

קטטה ומכות:
מי שמשתתף בקטטה, במהומה ש"הולכים בה מכות", במקום ציבורי, עונשו שנה אחת מאסר בכלא.

איומים:
מי שמאיים על אדם אחר בפגיעה בו, בחופש שלו, ברכושו, בחפציו, או מאיים כי יפיץ עליו דברים רעים או שמאיים כי יפגע בפרנסתו, בכוונה להפחידו או להעליבו או להתגרות בו, עונשו שישה חודשי מאסר.

שכרות:
מי ששותה אלכוהול ובהיותו שיכור מתפרע ומפריע לציבור - עונשו שלושה חודשי מאסר. אם אדם משתכר ומחזיק באותו זמן בסכין או בנשק מסוכן - ניתן לעצור אותו מיד גם בלי צו מעצר, ועונשו יהיה מאסר של שישה חודשים. בעל עסק, חנות או פאב שרואה שיכור והוא ממשיך להשקות את השיכור באלכוהול, דינו מאסר שישה חודשים.

מכירת אלכוהול לילדים ולנוער:
מי שמעודד ילד, שטרם מלאו לו 18 שנים, לשתות משקה שגורם לשכרות, דינו מאסר שלושה חודשים. מי שמוכר לילד משקה משכר דינו מאסר שישה חודשים.

התפרעות ועלבון במקום ציבורי:
מי שמרעיש וגורם למהומה במקום ציבורי, באופן שמפריע לשכנים ומפר את השלום והשלווה, ומי שמעליב אדם במקום ציבורי דינו מאסר שלושה חודשים.

הפרעה לבחירות:
מי שמנסה להפריע, לחבל או למנוע קיומן של בחירות ציבוריות (גם בחירות למועצת תלמידים בבית ספר, למשל) בכוח, באלימות, באיומים או בכל מעשה שהוא עבירה, דינו מאסר שלוש שנים.

השחתת מודעות והשחתת רכוש - ונדליזם:
מי שמוריד מודעה שנתלתה על קיר במקום ציבורי, משחית אותה, מצייר עליה, מרסס עליה כתובת "גרפיטי", בכוונה ובלי רשות, דינו מאסר שלושה חודשים.
אסור לכתוב, לצייר, לשרטט, לרסס, להדביק או לחרות על קיר או ברכושו של אדם אחר בלי רשות. מי שעובר על חוק זה דינו מאסר שנה.


(זכויות יוצרים: דניאל פוירשטיין)


ביבליוגרפיה:
כותר: חוק העונשין: בריונות ותקלות לציבור
מחברת: אלוני-סדובניק, רוני
שם ספר: חוקי המשחק : זכותי לדעת את חובתי
עורכת הספר: אלוני-סדובניק, רוני
תאריך: 2007
הוצאה לאור : לשכת עורכי הדין בישראל
בעלי זכויות: המרכז המשפטי לילדים ולנוער
הערות: 1. הזכויות על האיורים שמורות לדניאל פוירשטיין.
2. בראש השער: המרכז המשפטי לילדים ולנוער.
הספרייה הווירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית